Uppfödare

/unnamed.jpg

BSH = Brittiskt korthår
BLH = Brittiskt långhår

NORRBOTTEN

S*BriSavanti´s  
Marta Nyström  
BSH - colourpoint  
Mail: marta@brisavantis.se  

 

S*Razzlecats  
Anna-Lena Ökvist  
BSH  
Mail: annalena.okvist@outlook.com  

 


VÄSTERNORRLAND

SE*Backtimjans
Antette Korpmild
BSH / BLH
Mail:backtimjans@gmail.com

 
JÄMTLAND

S*Satheia´s  
Inga-Britt Norum  
BSH - solida  
Mail: inga-britt@norum.st  

 


 
GÄVLEBORG


 
DALARNA

 


VÄRMLAND

SE*Myrtassen’s  
Camilla Vannemyr  
BSH blå, choklad och lila  
Mail: camilla@myrtassens.se
 

 


UPPSALA

Alway´s  
Anna Ek  
BSH -  solida, vitfläck och agouti  
Mail: alwaysbritter@gmail.com  

 


VÄSTMANLAND

SE*Vikingalundens  
Margareta Östman  
BSH - vitfläck  
Mail: austin@blmc.se   

 

SE*BaraBus  
Siv Widberg  
BSH -  solida och agouti  
Mail: siv@barabusbritter.se  

 

Suncat's  
Ulrika Stefansson  
BSH -  vitfläck & solida  
Mail: suncats@suncats.se  
SE*Nínim's  
Linnea Höglund  
BSH - solida i färgerna vit, blå och lila  
Mail: ninims@ninims.se  

STOCKHOLM

 

SE*Newground's  
Kattis Nymark  
BSH  
Mail: kattis.kitty@gmail.com  

 

Joy Division's  
Anna-Lena Karlsson  
BSH  
Mail: jdbritter@outlook.com  

 

SE*Spinnbollen's  
Marianne Karlsson  
BSH - colourpoint  
Mail: marianne.ritzler@hotmail.com  

 

SE*Teddynallens  
Maria Aschbacher  
BSH & BLH - colourpoint och agouti  
Mail: info@teddynallens-britter.se  

 

SE*Tre Svansar's  
Ingrid Rudén  
BSH  
Mail: ingrid.ruden@gmail.com  

 

Tasspatrullen  
Sofia Widing  
BSH  
Mail: sofiawiding@yahoo.se  

 

SE*Florabackens  
Mia Rajalin  
BSH - solida och vitfläck  
Mail: mia@scharp.se  

 

SE*Xtrem-Mi´s  
Michaela Blume  
BSH & BLH Golden och
colourpoint
 
Mail: michaela.blume@xtrem-mis.com  

 

Lantkatten's SVERAK
Malin Wahl Mattson  
BSH  
Mail: malin-wahl@hotmail.com  

 

SE*Pawpoint’s  
Jenny Starborg  
BLH - colourpoint   
Mail: bressays@gmail.com  

 

Bakkeborg  
Ann-Sofie (Fia) Oxenborg   
BSH - colourpoint   
Mail: fiaox74@yahoo.se  

 

Gold of White Sun  
Natalia Pettersson  
BSH & BLH golden & silver  
Mail: goldofwhitesun@hotmail.com  

               

 

 


ÖREBRO

SE*Alva Älvan's  
Robert & Linda Bergkvist  
BSH -solida, vitfläck och agouti   
Mail: alvaalvans_britter@telia.com  

 

SE*Beauty Twilight’s  
Caroline Råberg  
BLH  
Mail: carro_smile_87@hotmail.com  

 

S*Ullstrumpans SVERAK
Anna Maria Ingridsdotter-Resare  
BLH - vitfläck  
Mail: iaresare@hotmail.com  

 

Misgrens  
Maud Isgren  
BSH & BLH  
Mail: isgrenmaud@hotmail.com  

 

SE*PawsInMyHeart´s  
Elin Strid  
BKH & BLH - svart, choklad & kanel solida & vitfläck  
Mail: eliinstriid@gmail.com  

 

SE*Shinseina SVERAK
Agneta Ehrenholm  
BLH   
Mail: se.shinseina@gmail.com  

 

SE*Trashanken´s SVERAK
Maud Strid  
BLH & BSH solida & vitfläck  
Mail: maud_strid@hotmail.com  

 

RoyalTail’s  
Nathalie Olsson  
BSH Solid (choklad, blå, lila) och vitfläck samt mönstrat  
Mail: royal-tails@live.se  

 

 


SÖDERMANLAND

 

Holelottalove´s  
Lotta Sjölin  
BLH & enstaka BSH - colourpoint och  choklad bicolour  
Mail: lottasjolin@gmail.com  

 


 
ÖSTERGÖTLAND

Yrvädret's  
Malin Öhlund  
BSH & BLH - silver (tabby och smoke)  
Mail: fetaost_till_allt@hotmail.com  

 

SE*Happy Time's  
Eva Hjälte  
BLH  
Mail: e.hjelte@icloud.com  

 

SE*English Dream´s  
Susanne Ekström  
BLH  
Mail: surra.e@hotmail.com  

 

S*Litchis (Sverak)
Lotta Johansson
BLH - choklad & lila
Mail: liseloli69@gmail.com

 

Golden Stream  (NFCO)
Anastassia Carlberg
BLH & BSH - golden, silver, colorpoint
Mail: nastja74@hotmail.com
Tele: 070-7462849

 


VÄSTRA GÖTALAND

 

SE*Miss Li (Sverak)  
Sylvia Adamietz  
BLH silver  
Mail: sissi_ad@hotmail.com  

 

SE*LizPaws  
Elisabeth Fridlund  
BSH   
Mail:fridlund@lizpaws.se  

 

S*All Heart's  
AnnaCarin "Ellie" Jonsson Krantz  
BSH - solida; choklad, lila, blå  
Mail: elliejonsson71@gmail.com  

 

SE*AnnasVärld  
Anna Budzińska  
BSH -solida  
Mail: anna.budzinska2@wp.pl  

 

SE*Sweet Joy  
Eva Stureson  
BSH - solida  
Mail: cat@sweetjoy.se  

 

SE*Odontassen  
Monica Jonason  
BLH - svartsilver  
Mail: m_jonason@hotmail.com  

 

SE*Brittgodingens  
Martina Böhm  
BSH  
Mail: martina.bohm@gmail.com eller sjo.lidkoping@gmail.com  

 

Stenkatten's  
Lena Johansson-G  
BSH - solida  
Mail: lena.johansson-g@telia.com  

 

SE*Forever Loved  
Jennie Härsjö Lundh  
BSH - svartsilvertabby  
Mail: info@foreverloved.se  

 

SE*Kociaki Frélis  
Fredric Jonsson Krantz  
BSH - solida; lila, choklad, blå  
Mail: fredric643@hotmail.com  

 

SE*Lyckostenen's  
Kristina Sahlback  
BLH  
Mail: kristina.sahlback@hotmail.com  

 

S*Bariki's  
Karin Augustrsson  
BSH - svartsilvertippade och solid.  
Mail:karin.augustsson65@gmail.com  

 

SE*MeuAmor  
Matilda Nordström  
BSH - Colorpoint  
Mail:matilda.nordstrom@hotmail.com  

JÖNKÖPING

Häldefors Cats  
Inger Aamodt  
BSH & BLH  
Mail: iaamodt@hotmail.com  

 

SE*Nattkungens Cats  
Henrik Aamodt  
BSH & BLH - Solida & vitfläck  
Mail: henke_aik@hotmail.com  




HALLAND

 


KRONOBERG

 

S*Billfeldt´s  
Hanna Billfeldt  
BSH - solida, mönstrat och vitfläck  
Mail: hanna_billfeldt@hotmail.com  

 


GOTLAND

 

Rozehip´s SVERAK
Anita Medqvist Götlund  
BLH   
Mail:anita_mira@hotmail.com  

 


KALMAR

SE*Mina Mirakel's SVERAK
Elisabeth Roos  
BLH - vitfläck & colourpoint  
Mail: ero@ciagency.se   

 

S*Lord Signe's  
Louise Lord  
BSH solida och mönstrade  
Mail: louise.j.lord@gmail.com  

 


BLEKINGE


SKÅNE

 

S*Andantes  
Marie Mortensen  
BSH - solida choklad & lila  
Mail: ellema@live.se  

 

SE*MikSuZ  
Sanna Åkesson  
BSH silver och golden  
Mail:pionens@gmail.com  

 

Herkres
Jan Herngren
BSH & BLH colourpoint
Mail:jan.herngren@telia.com

 

Nordstjernans SNRF/WCF
Anneli Larsson  
BLH solida/vitfläck  
Mail: nordstjernans@gmail.com  

 

SE*Lyckans Klös  
Rose-Marie Bjäreklint  
BSH & BLH  
Mail: rose-marie.arnas@hotmail.se  

 

SE*BER-TON'S  
Tone Saternus  
BSH - colourpoint golden och silver  
Mail: info@kennelsaternus.se  

 

 

 


NORGE

Diadora's  
Elin Skøyen  
BSH - solida  
Mail: epskoyen@online.no  

 


 

/brstass.jpg

I samarbete med         

/196574409_213795430579105_3860879608519943880_n.jpg

 

            /logo1.png

 

 

/banner-rc-250x115px.gif

 

Facebook

Nyhetsbrev

brittsallskapet@gmail.com