Uppfödare

/unnamed.jpg

BSH = Brittiskt korthår
BLH = Brittiskt långhår

Här finns uppfödare som är medlemmar i Brittsällskapet samt har ett stamnamn registrerat i ett godkänt förbund som utfärdar certifierade stamtavlor eller likvärdigt bevis för att katten är BSH/BLH.

 

NORRBOTTEN

S*BriSavanti´s  
Marta Nyström  
BSH - colourpoint  
Mail: marta@brisavantis.se  

 

S*Razzlecats  
Anna-Lena Ökvist  
BSH  
Mail: annalena.okvist@outlook.com  

 


VÄSTERNORRLAND

SE*Backtimjans
Antette Korpmild
BSH / BLH
Mail:backtimjans@gmail.com

 
JÄMTLAND

S*Satheia´s  
Inga-Britt Norum  
BSH - solida  
Mail: inga-britt@norum.st  

 


 
GÄVLEBORG


 
DALARNA

 


VÄRMLAND

SE*Myrtassen’s  
Camilla Vannemyr  
BSH blå, choklad och lila  
Mail: camilla@myrtassens.se
 

 


UPPSALA

Alway´s  
Anna Ek  
BSH -  solida, vitfläck och agouti  
Mail: alwaysbritter@gmail.com  

 

Qtcat  
Carolina Samuelsson  
BSH -  Colourpoint  
Mail: myssan121@hotmail.com  

 


VÄSTMANLAND

SE*Vikingalundens  
Margareta Östman  
BSH - vitfläck  
Mail: austin@blmc.se   

 

SE*BaraBus  
Siv Widberg  
BSH -  solida och agouti  
Mail: siv@barabusbritter.se  

 

Suncat's  
Ulrika Stefansson  
BSH -  vitfläck & solida  
Mail: suncats@suncats.se  

 


STOCKHOLM

 

SE*Newground's  
Kattis Nymark  
BSH  
Mail: kattis.kitty@gmail.com  

 

Joy Division's  
Anna-Lena Karlsson  
BSH  
Mail: jdbritter@outlook.com  

 

SE*Teddynallens  
Maria Aschbacher  
BSH & BLH - colourpoint och agouti  
Mail: maria.aschbacher@gmail.com  

 

Lantkatten's SVERAK
Malin Wahl Mattson  
BSH  
Mail: malin-wahl@hotmail.com  

 

SE*Pawpoint’s  
Jenny Starborg  
BLH - colourpoint   
Mail: bressays@gmail.com  

   

SE*The Missing Piece SVERAK
Monica Bohlin  
BSH - blå, choklad, lila - solid/mönstrat
 
Mail: monica@themissingpiece.nu  

 

SE* Hautmann’s SVERAK
Cecilia Hautmann  
BSH 
 

Mail: hautmannskatteri@hotmail.com

 

 

SE*fantasy League´s SVERAK
Pernilla Richette  
BSH & BLH vitfläck & solida  

Mail: Richette@fantasyleaguecattery.se

 

 

SE*Svärdelids SVERAK
Cecilia Svärdelid  
BSH solida i färgerna svart, blå, lila och choklad.   

Mail: svardelid@hotmail.com

 

 

Fager Wings WCF
Natalia Pettersson   
BSH & BLH   

Mail: goldofwhitesun@hotmail.com

 

 

Jumbo Jet's WCF
Pirjo Eckerbrandh  
BSH Solida, vitfläck, agouti  
Mail: jumbojets@telia.com    
jumbojets_brittiskt_korthår (instagram)  

 


ÖREBRO

 

RoyalTail’s  
Nathalie Olsson  
BSH - främst blå, lila & choklad. Solida, mönstrat samt vitfläck.  
Mail: royal-tails@live.se  

 

 

S*Ullstrumpans SVERAK
Anna Maria Ingridsdotter-Resare  
BLH - vitfläck  
Mail: iaresare@hotmail.com  

 

SE*Kottaberget’s  
Åse Nyman   
BLH, inriktning vitfläck  
Mail: ase.nyman@hotmail.com  
Tele: 072-7370006  

 

 


SÖDERMANLAND

 

Holelottalove´s  
Lotta Sjölin  
BLH & enstaka BSH - colourpoint och  choklad bicolour  
Mail: lottasjolin@gmail.com  

 
ÖSTERGÖTLAND

Yrvädret's  
Malin Öhlund  
BSH & BLH - silver (tabby och smoke)  
Mail: fetaost_till_allt@hotmail.com  

 

SE*Happy Time's  
Eva Hjälte  
BLH  
Mail: e.hjelte@icloud.com  

 

S*Litchis  SVERAK
Lotta Johansson  
BLH - choklad & lila  
Mail: liseloli69@gmail.com  

 

Golden Stream   NFCO
Anastassia Carlberg  
BLH & BSH - golden, silver, colorpoint  
Mail: nastja74@hotmail.com  
Tele: 070-7462849  

 

S*Drängstugans
Mia Jensen
BSH/BLH
Mail: gustavsbergsodlingar@gmail.com
                                                                                                     
                                                            
SE*Dolce Casa´s
Annelie Hermansson
BSH 

Mail: hermanssonannelie11@gmail.com


VÄSTRA GÖTALAND

 

SE*Sweet Joy  
Eva Stureson  
BSH - solida  
Mail: cat@sweetjoy.se  

 

Stenkatten's  
Lena Johansson-G  
BSH - solida  
Mail: lena.johansson-g@telia.com  

 

SE*Forever Loved  
Jennie Härsjö Lundh  
BSH - svartsilvertabby  
Mail: info@foreverloved.se  

 

S*Bariki's  
Karin Augustrsson  
BSH - svartsilvertippade och solid.  
Mail:karin.augustsson65@gmail.com  
SE* Magnolia gardens Alessi  
Madeleine Lancehielm   
BLH ns 11  
Mail: madeleine_lance@hotmail.com  

 

Se*AnnasVärld  
Anna Budzinska  
BSH Blå, blåpaddor, creme. solida  
Mail: anna.budzinska2@wp.pl  

 


JÖNKÖPING

SE*Nattkungens Cats  
Henrik Aamodt  
BSH & BLH - Solida & vitfläck  
Mail: henke_aik@hotmail.com  



XLNT Highland Britter SVERAK
Pernilla Lundberg Vetlanda
BSH  
Mail: Pernilla.lbg@gmail.com  
Tel: 0763-157803  

 


HALLAND

 


KRONOBERG

Metallicascattery  
Annika Åström  
BLH & BSH - silver  
Mail:metallicascattery@gmail.com  

GOTLAND

 


KALMAR

SE*Mina Mirakel's SVERAK
Elisabeth Roos  
BLH - vitfläck/solida creme, lila, choklad & kanel  
Mail: ero@ciagency.se   

 


BLEKINGE


SKÅNE

 

SE*Amberglance SVERAK
Anneli Larsson  
BLH solida/vitfläck  
Mail: amberglancecats@gmail.com  

 

SE*Lyckans Klös SVERAK
Rose-Marie Bjäreklint  
BSH & BLH  
Mail: rose-marie.arnas@hotmail.se  

 

SE*BER-TON'S  
Tone Saternus  
BSH - colourpoint golden och silver  
Mail: info@kennelsaternus.se  

 

SE*Zinkenkatten  
Camilla Carlborg   
BSH - choklad, blå, lila.  

Mail: camilla@rosenhill.com

 
Tel: 070-7661046  

 

SE*UlriPops SVERAK
Ulrica Tullsson  
BSH & BLH Colorpoint  

Mail: rullebacken@hotmail.com

 

 

SE*LILLA TASSARNA  
Marta Gluch  
BSH   

Mail: lillatassarna@gmail.com

 

 

HERKRES SVERAK
Jan Herngren  
BSH, BLH, Colorpoint  
jan.herngren@telia.com  

 

Bambi Tassen SVERAK
Lejla Imamovic  
BSH  
leylasandy@yahoo.se  

 


NORGE

 

/brstass.jpg

I samarbete med         

 

 

            /logo1.png

 

 

/banner-rc-250x115px.gif

/img_4623.jpg

 

Facebook

Nyhetsbrev

brittsallskapet@gmail.com